FARBY - BIELA

 

Symbolizuje čistotu, nevinnosť, chráni pred negatívnymi energiami, majú ju radi otvorení, úprimní, nekompromisní ľudia. Je neutrálna. Je farbou čistoty, nevinnosti a úprimnosti, ale i slobody a nezávislosti. Majú ju radi ľudia vyrovnaní, sebavedomí, otvorení. Odmietanie bielej môže byť príznakom duševnej nevyrovnanosti, vnútornej neistoty, či nízkeho sebavedomia, ale aj pocitu viny a vnútorného sklamania.
Je hygienická a sterilná. Očisťuje emócie a myšlienky. Príliš veľa bielej však môže pôsobiť chladne a izolujúco. Biela všetko odráža. Preto je často namáhavé pozerať

sa na ňu.  Odráža všetky vlnenia, a tak zamedzuje strate energie.

 

Biela tiež harmonizuje psychiku a napomáha k duševnej vyrovnanosti. Dokáže utíšiť bolesť. Je farbou poriadku, neutrality. Vnucuje nevinnosť, láskavosť, čisté city.

Zo všetkých farieb má najväčšiu schopnosť odrážať svetlo, preto jej použitie na väčšej ploche môže mať negatívny vplyv na zrak. Rozťahuje priestor, čo je dané jej jasnosťou, medzi ostatnými farbami zohráva neutralizujúcu úlohu. Ak ju použijeme ako pozadie, všetky veci, ktoré sa pred ňou nachádzajú, budú vyzdvihnuté, zdôraznené.. Biela farba by bola nevhodnou farbou pre sobáš v Číne. Je to totiž

farba smútku. Ak si nevesta obliekla biele šaty na sobáš, značilo to, že jej rodičia pravdepodobne nesúhlasia so sobášom. V Indii, hoci aj pri kresťanskom sobáši, kým väčšina neviest si oblieka biele šaty,  biela farba je dopĺňaná aspoň kúskami iných farieb. Ak vydatá žena nosí v Indii čisto biele oblečenie, očakáva vdovstvo a nešťastie.

 

 

späť