FARBY

 

Farebné kombinácie s ktorými sa stretáva očný vnem má veľký vplyv na naše myšlienkové pochody , každá farba má svoju vibráciu, ktorá pôsobí na naše podvedomie, ovplyvňuje našu psychiku, naše emócie a nálady. Pomocou farieb môžeme liečiť, ukľudňovať, dobíjať energiu či zlepšovať sústredenie.

 

Keď ste šťastní, vyberáte si zo šatníka oblečenie v odlišných farbách a strihoch, ako keď smútite, alebo ste s niečím nespokojní. Súvisí to s pocitmi, ktoré v nás tieto farby vyvolávajú, a tak dokážu ovplyvniť aj našu náladu. Niektoré farby povzbudzujú, iné znervózňujú.. Podľa farieb, ktoré ľudia uprednostňujú, sa dá charakterizovať ich osobnosť, či momentálne rozpoloženie. Farby v priestore zase dokážu regulovať výkon či únavu. V miestnostiach tmavých farieb beží čas pomalšie, svetlé miestnosti stimulujú aktivitu. Teplé farby zohrievajú a povzbudzujú, studené upokojujú.

 

Ľudia už tisícročia využívajú energiu farieb na liečbu a relaxáciu. Práve z toho vychádza colorterapia, liečba farbami. Je to jednoduchá a krásna metóda. Každá farba má svoj terapeutický účinok pre určitý orgán nášho tela. Lekársky systém liečenia farbami je známy už dávno. Vypracovali ho staré národy, ktoré liečebné účinky farieb overovali dlhé roky. V starých čínskych kultúrach sa liečenie farbami rovnako používalo na obnovu zdravia a životnej sily.. Už starí Egypťania a Gréci používali farby cielene na liečenie ochorení. Colorterapia však nenahrádza bežné spôsoby liečby, ale je jej vhodným doplnkom. Liečenie pomocou farieb možno využiť pri nespavosti, únave, nedostatku energie, depresii, zvýšenom krvnom tlaku, duševnej, citovej alebo fyzickej poruche, migrénach, kožných ochoreniach, ekzémoch, astmatických ťažkostiach, reumatických ochoreniach, artritíde. Rôzne farby pôsobia

na rôzne energetické centra v tele. Napríklad: červená stimuluje sexuálnu energiu, oranžová s červenou pomáha pri trávení, zelená je plná lásky, harmónie a pokoja, upokojuje naše emócie, modrá ovplyvňuje dýchanie, purpurová  a modrá podporuje kľud a pomáha pri meditácii. Ostré a intenzívne farby aktivujú a tlmené naopak ukľudňujú.

 

Biela - Ružová - Modrá - Červená - Zelená - Žltá - Oranžová - Fialová - Purpurová

 

Hnedá - Čierna - Indigová - Strieborna - Zlatá - Šedá - Sivá