FARBY - ZELENÁ

 

Zelená Je farbou prírody. Majú ju radi ľudia odvážni, tvoriví, tvrdohlaví a samostatní, ktorí vedia viesť iných, ale i ľudia, ktorým chýba prispôsobivosť. Odmietajú ju ľudia sklamaní, či vnútorne neistý. Je známe, že zelená je najviac upokojujúcou farbou pre ľudské oči. Na ľudské oko dopadá tak, že nevyžaduje žiadne jeho prispôsobenie, a preto účinkuje relaxačne. Má veľkú ozdravovaciu silu, dokáže utíšiť bolesť, ľudia pracujúci v zelenom prostredí majú menej žalúdočných bolestí. Pozitívne ovplyvňuje mozog, zlepšuje pamäť, pozitívne vplýva na sluch. Utlmuje bolesť a je účinná

pri liečbe bronchitídy.

 

Tiež je vhodná pri detoxikácii organizmu. Lieči problémy so spánkom. Znižuje tlak krvi, rozťahuje žily, cievy. Zelená vytvára pokojnú, tichú atmosféru, ideálnu na chvíľku čítania alebo na dôvernosti. Preto je vhodná do spálne alebo inej izby určenej na relaxáciu. Vytvára upokojujúce okolie, pocit spojenia s prírodou. Inštinktívne ju vyhľadávame, keď prežívame stres alebo citovú traumu. Je v centre spektra, je to teda farba rovnováhy. Môže však byť aj znakom stagnácie. Súvisí s čakrou srdca. Je zmesou žltej a modrej farby, preto má osviežujúci a zároveň aj upokojujúci účinok. Vytvára harmóniu, súlad medzi telom a dušou. Jej svetlejší, žltozelený odtieň je vľúdny, jarný, plný života, aktívny. Jej stredný, trávovozelený odtieň je o niečo vážnejší, vytvára pocit bezpečnosti. Jej tmavší, modrozelený odtieň vyžaruje sviatočnú atmosféru, pokoj, kým o niečo tmavší, skoro špinavý odtieň vytvára pocit pasivity, vzbudzuje city a podnecuje k ospanlivosti, najmä v prostredí, kde nie je dostatok svetla.

 

Zelená je farbou rastlín a považuje sa za obzvlášť terapeutickú farbu. Pre najmenšie deti je zelená farba užitočná tým, že podporuje pamäť a rozvíja tvorivosť. Ak dieťa ochorie na virózu, vyberte mu zelené oblečenie.
Brokolica či zelená paprika sú nabité užitočnými rastlinnými látkami polyfenolmi. Chránia bunky pred vznikom rakoviny. V kapuste nájdete množstvo prospešných látok, predovšetkým je bohatá na vitamín C. Zelená farba je posvätná v Egypte, pretože symbolizuje nádej a radosť jari. Zelená je posvätná pre Moslimov.

 

späť