PRÍRODA - KVETY

 


Buď pochválený, Pane môj, za našu Sestru, Matku Zem,
ktorá nás živí a stará sa o nás
a vydáva rozličné plody s pestrými kvetmi a bylinami.

Sv. František z Assisi

obrazok

Rozhliadnite sa po rozkvitnutej lúke, záhrade, poprechádzajte sa popri rozkvitnutých a voňavých kvetoch, čo to vo vás navodí? Keď sú v byte vo váze čerstvé kvety, čo to vo vás navodí? Váhate s odpoveďou? ?)No dúfam, že len niektorí a tí ostatní odpovedia: ,,Navodí to v nás pocit pokoja, harmónie, spokojnosti, radosti. Potešia sa oči, poteší sa srdce, duša. Vône sa rozplynú a zahalia nás omamnými tónmi svojich magických vibrácií. “

Farebná paleta kvetov, vôňa, krásne umelecké tvary všetko je tu pre naše potešenie. Pri vytvorení tejto nádhery sa zapoja všetky živly. Múdra Matka Príroda, láska z Vyšších sfér, Víly a Elfovia, ale aj obetavá láska, ruky záhradníka pôsobí na krásu kvetov. Kvety a motýle patria k sebe, myslíte, že sa spolu rozprávajú? Ja si myslím, že áno


obrazok     obrazok     obrazok


Každý kontakt s kvetmi, má svoje vyžarovanie, ktoré ovplyvňuje naše podvedomie, psychiku, emócie a nálady. Kvety liečia, upokoja, dobijú energiu, zlepšia sústredenie. Už v minulosti ľudia verili tomu, že kvety majú blahodarné účinky na zdravie človeka
Čakry človeka, čiže energetické centrá sú tiež v tvare kvetov. Preto práve intenzívnejší kontakt s kvetmi ich očisťuje a posilňuje. Veľa krát sa cítime ako by prázdni a hľadáme uspokojenie v hmotnom majetku a pomoc vyhľadávame od iných ľudí, no upokojenie a vnútorné zharmonizovanie nám môže navodiť práve kontaktovanie sa so živou prírodou a s kvetmi. Vyskúšajte si niekedy dať kvety ku čakrám, budú očisťovať a chrániť vaše čakry. Sadnite si a do náručia si dajte rozkvitnuté kvety a vdychujte pomaly vôňu a zatvorte oči a pre dýchavajte pomaly aspoň 10-15minut na relax ideálne. Pre tehotne ženy obzvlášť na očistu a posilnenie.


Z kvetov sa vyrábajú nádherne voňavé parfumy, prvé parfumy začali vyrábať už za čias starovekého Egypta a prvými výrobcami parfumov boli tamojší kňazi, ktorí denne zapaľovali kadidlo a myrhu, aby si získali priazeň bohov. Vôňa kvetov je mocným nástrojom, ktorý navodí otvorenie brány k vyšším silám. Počas meditácie či už ja alebo moji klienti sú často obklopení nádhernými kvetmi.


Tak ako kvety majú svoju vôňu aj človek má svoju vôňu , ktorá sa šíri okolo neho. Údajne čím je človek zhýralejší, tým je jeho pach nepríjemnejší. No čím dokonalejší v duchovnej rovine tak je jeho vôňa je nádherná. Uvediem jeden príklad: Ako takou zvláštnosťou bola vôňa, ktorá sprevádzala pátra Pia, vychádzala z jeho krvavých rán. Táto vôňa bola v protiklade s tým, že krv sa rozkladá, pritom zapácha. Mnoho ľudí povedalo, že zacítili vôňu, ktorá sa nejakým spôsobom spájala s pátrom Piom." Medzi tými, ktorí túto vôňu zacítili boli kňazi, laici, ateisti. Boli to napr. vône ruží, kadidla, levandule, ľalií, fialiek, borovice.
Dr. Festa povedal, že keď vzal z boku kúsok plátna nasiaknutého krvou, viezol ho v aute, zacítil nezvyčajnú vôňu. Dr. Amanzio Duodo, sa s priateľmi rozprával o veľkej pokore pátra Pia, keď ich zrazu a nečakane obklopila silná vôňa fialiek.
Pani Mc Avoyová z Bronxu nikdy pátra Pia nestretla. Ťažko chorému bratovi prikladala na žalúdok kríž, ktorý požehnal páter Pio. Sadla si a zacítila krásnu, sladkú vôňu ako by vôňa zimozelne. Po zápale pľúc už 23 rokov nemala čuch. Táto vôňa bola však prenikavá a zdroj vône nikde na okolí nenašla. Keď páter Pio zomrel, všetci prítomní, vrátane doktora Salu videli, že pátrovi stigmy úplne zmizli. Neostala po nich ani len jazva. Po smrti ho doktor Sala preobliekol, pričom cítil vôňu pomarančových kvetov.


Niektorí ľudia sa s kvetmi rozprávajú. Sú predsa živé, tak prečo nie? Vedci zistili, že dokážu vnímať naše nálady. Na viacerých druhoch robili pokusy a prišli k záveru. Rastliny sa pri hádkach chveli, vnímali naše emócie a cítili. Kvety sa dokážu prepojiť na naše vibrácie. Jasnozriví ľudia dokážu vidieť okolo kvetín nádhernú auru, ktorá pozitívne vyžaruje do prostredia svoje energetické žiarenie. Rus Semjon Davidovič Kirlianov v polovici minulého storočia dokázal pomocou vysokofrekvenčnej fotografii existenciu energetického poľa, ktorá obklopuje všetky rastliny. Keď je rastlina zdravá je farba jej aury nádherná farebná, ale ak je rastlina nevhodnom prostredí alebo je chorá tak jej farby sú zakalené.
Kvety nás varujú pred geopatogénnymi zónami. Ak sú vysadené v nevhodnej zóne, môžu sa neprirodzene vyvíjať ich stonky, ľahšie podliehajú škodcom a chorobám, listy žltnú a schnú


obrazok     obrazok

Verte, že kvety majú svoje príbehy a povesti. Za každou históriou človeka je vtkaný aj kvetný príbeh. História kvetov, kam siaha? Až tam kde siaha život človeka. Človek od svojho počiatku má možnosť svoj zrak potešiť nádherou kvetov.
Fialka, jedna povesť hovorí , že keď Pán Boh vyhnal z raja Adama a Evu , Eva údajne padla do záhona rozkvitnutých fialiek ? Čo malo byť symbolom týchto jarných, voňavých kvietkov? Naučiť sa skromnosti, naučiť sa múdrosti, trpezlivosti, húževnatosti a pokore.
Vôňa fialky dokáže utlmiť bolesť hlavy, uvoľní dýchacie cesty, navodí stav spokojnosti a uvoľnenia. No údajne grécka bohyňa Afrodita, keď privoňala k fialke tak sa v nej navodili silné emócie. ? Gréci fialku mali ako symbol plodnosti. V 19. storočí sa tento drobný kvietok stal módnym trendom, pravá dáma sa v spoločnosti nezaobišla bez kytičky voňavých fialiek.
Fialka posilňuje a inšpiruje . Pred nedávnom počas meditácie ma upozornil Archanjel Gabriel na možnosť lepšej energie , keď sa počas meditačných stavov v priestore položí rozkvitnutá fialka. Bola som zvedavá prečo práve táto kvetinka, odpoveď som našla v jej aure, obklopuje ju nebesky modrá farba čo je prepojením na božské tvorivé energie, v jej aure je aj jemne ružová farba, ktorá symbolizuje lásku. Energie fialky spojujú nebo zo zemou.


obrazok

Ľalia, kvet bohov, čistoty a svetla. V starom Egypte sa ľalia stala kvetom materstva, plodnosti. Panna Maria, svätci a anjeli sa spájajú s čistotou cez ľaliový kvet. Jana z Arku na svojej zástave mala symbol ľalie.
Ľalia bola zasvätená bohyni Hére. Legenda hovorí, že jej syn Herkules pil tak mocne z jej pŕs mlieko, až niekoľko kvapiek padlo na zem a práve z nich vyrástli ľalie.
Spomína sa kvet ľalie aj podobenstvo v Ježišovom vyjadrení k apoštolom :,,Prečo ste ustarostení? Pozorujte poľné ľalie, ako rastú, nenamáhajú sa a nepradú; hovorím vám:,, Ani Šalamún v celej svojej sláve neobliekal sa tak ako jedna z nich.“
Vďaka svojmu ušľachtilému tvaru a možno aj omamnej vôni, zdobila odev najvyššieho z bohov, Dia a neskôr sa stala symbolom kráľov a kniežat, hlavne vo Francúzsku. Čínsky básnici tieto kvetiny ospevovali a verili, že očisťujú telo a môžu pomôcť pri viacerých ochoreniach.
V starom Grécku pridávali ľaliový extrakt do mastičiek slúžiacich na utíšenie bolesti. V tradičnej ľudovej medicíne sa aj dnes šťava tejto rastliny používa na liečenie rán.
Čínska a japonská kuchyňa ľalie považuje za delikatesu a hojne využíva cibule, listy a kvety ľalií. Ak je v záhrade rozkvitnutá ľalia, dáva ochranu. V rodine kde je niekto náchylný na alkohol alebo na návykové látky, treba vysadiť väčšie množstvo ľalii. Potom keď ľalie zakvitnú, osoba s návykovými problémami, ale aj ostatní členovia rodiny by mali mať častejší kontakt a pohyb okolo rozvinutých ľalii. Môžu sa rozmiestniť aj v izbách do váz, rozkvitnuté ľalie, ale pozor v žiadnom prípade nie do spálne alebo tam kde sa spí!!!! Vôňa ľalie je opojná a omamná. Opantáva zmysly svojou prenikavou vôňou.
Ak má človek ťažký pach v ústach treba si na pol hodinu biely ľaliový lupeň podržať v ústach a opakovať :,,Nech môj dych je čistý ako ľaliový kvet.“


obrazok


Ruža v arabskom svete je kráľovnou kvetov. Pre moslimov je ruža posvätná, pretože podľa legendy vyrástla z kvapiek Mohamedovho potu. V Európe ešte nevedeli o ruži, keď v arabskom svete z nich už vtedy vyrábali aromatické parfumy a kozmetiku.
Ruža symbol lásky, grécke mýty uvádzajú, že najprv bola ruža len biela. Bohyňa Afrodita keď stúpila na jeden z tŕňov, lebo sa ponáhľala pomôcť svojmu zranenému milencovi Adonisovi, tak sa biela ruža sfarbila do červena z jej krvi. Prišla mu na pomoc, ale Adonis už bol mŕtvy. Prosila a s plačom sa vrhla na kolená pred najvyššieho boha Dia, aby jej lásku aspoň na čas vrátil. Najvyšší boh jej prosbe vyhovel a požiadal boha podsvetia Háda, aby vždy na jar pustil Adonisa zo svojej pochmúrnej ríše na Zem. Adonis teda zostáva vždy len pol roka v podsvetí a pol roka žije s Afroditou na zemi. Celá príroda sa raduje a odieva do zelene a kvetov, keď sa Adonis na jar vracia. Zahaľuje sa do smútku, keď sa na jeseň odoberá do ríše tieňov.
Ešte jeden príbeh o láske a ruži: Kleopatra údajne pozvala Marka Antónia na loď, ktorej plachty voňali ružami a vyznala Antóniovi lásku na koberci z lupeňov ruží, s vrstvou asi 30cm. No nečudujem sa ?, že Antónius bol nadšený takýmto privítaním.
Starí Rimania a Gréci každoročne oslavovali sviatky ruží. Pri tejto príležitosti nosili na hlavách veniec z ruží, o ktorom si mysleli, že má priaznivý vplyv na mozgovú činnosť a tlmí účinky nadmerného pitia alkoholu.
Vôňa ruží má pozitívny a očisťujúci účinok na čakry, má afrodiziakálne, antidepresívne, sedatívne účinky. Vdychovanie ružovej silice ochraňuje pred trémou, depresiou, melanchóliou. Pomáha odstrániť hypochondrické myšlienky a úzkosť. Podľa nemeckých univerzitných vedcov má vôňa ruže posilňujúci účinok na pamäť. Stredovekí bylinkári pripisovali ruži hojivý účinok, liečili s ňou veľa chorôb. Ordinovali ju najmä proti krvácaniam a pri pohlavných chorobách. Z lupeňov ruží možno pripravovať aj delikátne jedlá a nápoje, napríklad džem a likér.


obrazok

Pivónia, je to kvet, ktorý sa podobá ruži, ale nemá tŕne. Pôvodne sa pivonka pestovala niekoľko storočí ako liečivá rastlina v kláštoroch južnej Európy. Pre svoju krásu a liečivú silu sa časom rozšírila po celej Európe a opustila múry kláštorov. V Ázii, najmä v Číne ju pestujú už viac než 2 000 rokov. Bola neodmysliteľnou súčasťou záhrad, zdobila aj cisárske záhrady. Boli obdobia, keď mala cenu zlata.
Pivónia symbolizuje lásku, bohatstvo a česť. Traduje sa, že pivónie prinášajú bohatstvo. Pivónie v spálni vraj zvyšujú chuť na sex, čo poviete? Vyskúšate? ? Stotožňujú ju s obdobím jari, ktorá je symbolom lásky, príťažlivosti a ženskej krásy. Ak ste slobodná a túžite po dobrom partnerovi, zaveste si obraz s ružovými  pivonkami, zobuďte svoje šťastie v láske. V Japonsku je svadobným kvetom.
Lupene pivónii, či ružové, biele alebo červené veľmi dobre pôsobia liečivo pri malých deťoch. Natrhané lupene sa dajú do nádoby, aby sa s nimi hrali, alebo rozsypať na deku a ľahnúť si na tú nádhernú kopu lupienkov. Upokoja ich nervovú sústavu. Pozitívne budú vplývať na odčerpanie ich negatívnych energii, ktoré často deti na seba naviažu a potom sú veľmi nervózne a nepokojné. Nová terminológia :,,Hyperaktívne dieťa“ Okrem iného ak sú časté dýchacie zápalové procesy, je potrebné hlavne ružové lupienky dávať do kontaktu. Pôsobí to aj na dospelých len je potrebné väčšie množstvo lupienkov.


obrazok


Tulipán pôvodne kolísku mal v Číne, obchodné karavany ho rozšírili smerom do Turecka . Pred 400 rokmi cibuľky tulipánu priviezol francúzsky botanik Clusius do Holandska. Tulipán v súčasnej dobe považujú za národnú kvetinu, ktorá sa pestuje po celej krajine. „Tulipánová horúčka“, vypukla v Holandsku v rozmedzí rokov 1634 až 1637. Kto nemal tulipán, bol spoločensky úplne znemožnený. Ak na začiatku tulipánovej horúčky, stála jedna tulipánová cibuľka jeden gulden, tak onedlho musel kupujúci zaplatiť za tú istú cibuľku už tisíc guldenov a viac. V roku 1636 dal kupec za cibuľku rovnakého druhu 4 600 guldenov, nový voz a navyše dva kone aj s postrojom. Jedna cibuľka veľmi vzácneho druhu,, Miesto kráľ“ zmenila svojho majiteľa za 24 vozov s obilím, 8 bravov, 4 kravy, 4 sudy piva, 1 000 libier masla a niekoľko desiatok kilogramov syra. V roku 1637 vymenil istý muž svoj pivovar v Utrechte v hodnote 30-tisíc guldenov za tri kusy vzácnych cibuliek. Keď ponuka 1krát prevýšila dopyt, tulipánová horúčka praskla a ceny sa zrútili v predajnej panike. Tulipán je ako by poslom jari. V mágii kvetov sa hovorí, že má moc uzdravovať zlomené srdcia a nastoliť mier. Ak ste sa nepohodli so svojim milým alebo s priateľkou, spor pomocou práve tulipánu môžete skončiť. Údajne má schopnosť pôsobiť neskutočne nespútane.


obrazok


Margaréty, lúčny kvet , bez ktorého si nevieme ani predstaviť leto. Trhanie ich lupienkov: ,, má ma rád , nemá ma rád“? asi každý sa zahral na lúčnu veštbu. Venčeky z margarét pokladané na hlavu dievčat , alebo sú púšťané prúdom vody. Práve kladenie venčekov na hlavu pôsobí očistným a posilňujúcim spôsobom na korunnú čakru.
Názov tohto kvietku má pôvod u starých Peržanov, v preklade perla . František Krištof Veselý spieva vo svojej piesni :,,Na lúkach kvitli biele margaréty, keď som bozkával žhavé tvoje pery, sotva odkvitli, vyšiel nový mesiac, nestretol som sa s Tebou už viac. A zasa kvitnú biele margaréty, iný bozkáva zradné Tvoje pery. Buď však vždy šťastná, ja nikdy nebudem, miluj iného, ja tvoj budem.“
Tento lúčny jednoduchý a predsa krásny kvietok symbolizuje húževnatosť, trpezlivosť, vytrvalosť, tichú radosť. V jednej meditácii klietka stála na lúke rozkvitnutými margarétkami, a ponad margarétky lietali pestrofarebné motýle. Meditácia bola zameraná na partnerské vzťahy.  Klientka sa potrebovala uistiť či ju partner ľúbi. Bolo zvláštne , že sa ocitla práve na lúke s margarétkami, navrhla som jej , skúste jednu odtrhnúť a hovorte: ,, ľúbi ma , neľúbi ma“ Odpoveď prišla:,, ľúbi ma“


obrazok


Konvalinka, rastlina je veľmi jedovatá, najmä podzemky. Konvalinka predstavuje symbol šťastia a lásky, používa sa aj do svadobných kytíc. Podľa starej povery ten, kto má prvého mája na šatách pripnutú konvalinku, bude po celý rok šťastný.
Dokáže prinavrátiť pozitívnu energiu, pozitívne myslenie a stratený optimizmus. Pomáha posilniť myseľ a získať sebadôveru, načerpať novú silu a prekonať prekážky. Pôsobí antidepresívne a dodáva pocit vnútorného šťastia.
Významnou liečivou rastlinou využívanou niekoľko storočí na liečenie srdcových ochorení, ale len pod dozorom lekára!


obrazok


Lotos v Indii je najdôležitejším symbolom pre spirituálnosť, dodnes ho ctia Indovia i Budhisti. Lotos zrejme nebol len symbolom krásy, čistoty a stelesním bohov, ale bol pri náboženských rituáloch inhalovaný k navodeniu zmeneného stavu vedomia. Staroveké egyptské mýty hovoria, že lotos bol prvou bytosťou na Zemi. Lotos sa v Egypte stal symbolom Slnka. Bol tiež stelesnením boha Nefertema, ktorý je zobrazovaný ako vstáva z lotosového púpätka. Podrobne o lotose pojednáva Egyptská kniha mŕtvych, uvádza, že je lotos jednou z podôb, do ktorých sa môže mŕtvy človek prevteliť. Lotosové kvety sú zobrazené v staroegyptských chrámoch i hrobkách. Nápis helenistického chrámu boha Hora v Efdu: „Keď pozrieš na jeho krásu (lotosu), do očí ti vstúpi mocná sila. Keď privoniaš, tvoj nos sa rozšíri.“ Je to pokladané za popis čuchania halucinogénnej látky. Lotos, symbol prevtelenia. Vdychovanie lotosovej vône chráni pred zlými duchmi. Skúste sa obklopiť vôňou Lotosu, možno dokážete lietať v oblakoch)


obrazok


Jazmín pochádza z oblasti Perzského zálivu a do Číny sa podľa čínskych botanikov dostal asi pred 3. st. n. l. V starovekej Číne bol symbolom ženskej zmyselnosti. Vôňa jazmínových kvetov, pomáha ženám uvedomiť si svoju ženskosť a získať pozitívny vzťah k intímnostiam. Máte romantické stretnutie s priateľom? Alebo chcete v manželstve nanovo prebudiť romantiku? Skúste sa navoňať vôňou jazmínu, ale aj obydlie navoňajte jazmínovou provokujúcou vôňou, ktorá sa spája so zmyselnosťou a túžbou. Pálenie jazmínového kvetu prináša zlepšenie ľúbostného života.
Urýchľuje liečbu akné, popálenín a upokojuje postihnuté miesta po bodnutí hmyzom. Je vhodným regeneračným a dezodoračným prostriedkom, predovšetkým pre staršiu a unavenú pokožku. Má účinok na lymfatické žľazy a zároveň prináša upokojenie pri melanchólii, migrénach a nervových slabostiach.
Existovalo aj ťažké olejové „jazmínové maslo”, ktorým si ľudia navoniavali kožené rukavice. Údajne aj sám Napoleon nosil takéto navoňané rukavice.


obrazok


Levanduľa, tento kvet poznali Peržania, Gréci a Rimania počas epidémií pálili vetvičky v izbách, kde ležali chorí. Pálili ich na ochranu pred „škodlivými výparmi”. Zmes levandule s ďalšími liečivými rastlinami, medzi ktoré patril napríklad klinček a nechtík, sa v západnej Európe vydymovali domy v časoch morovej pohromy.
Levanduľový odvar bol súčasťou medicínskych liečivých nápojov. Levanduľová voda sa okrem toho používala zvonku na kozmetické a hygienické účely. Levanduľové vrecúška kedysi ženy kládli do bielizníkov a skríň, príjemná a upokojujúca vôňa sa potom šírila príbytkom.
Levanduľa sa môže využívať pri potlačení traumatických situácii a rôzne úzkosti, trémy, vyčerpanosti, depresívne stavy. Tiež má priaznivý účinok pri nespavosti. Keď si ju dáte pod vankúš, alebo blízko ku hlave počas spánku bude pôsobiť očistne a posilňujúco na 6. čakru. Výťažok  levandule veľmi hojivo pôsobí na popáleniny a rôzne rany.


obrazok


Chryzantéma je kvet jesene. U nás sa kladie na hroby a tento kvet sa spája so sviatkom Všetkých svätých. Korene má táto zaujímavá kvetina v Číne a v Japonsku. Pôvodné kvety boli žlté, o čom svedčí i doslovný preklad ich mena v pôvodnej vlasti:,, zlatá kvetina“. V Európe v 18. st. sa chryzantéma objavila a potom začalo šľachtenie. V roku 1829 bola v anglickom Norwichi prvá výstava, kde sa prezentovalo až 48 kultivarov. V Číne bola chryzantéma veľmi cenená a pokladaná za symbol večného života, v Japonsku považovaná za kvetinu hodnú cisára. Jej motívy často zdobí tradiční čínsky porcelán i textílie, staré japonské obrazy.
Podľa starej čínskej legendy sa cisár dopočul o kvetine večnej mladosti a rozhodol sa ju získať. Rástla na Dračom ostrove a odtrhnúť ju mohlo len dieťa. Keď detská výprava s cisárom došla na Dračí ostrov, našli tu krásnu zlatú chryzantému.
Chryzantémy prinášajú šťastie a veselosť. Sú nápomocné pri udržiavaní šťastného manželského vzťahu. Keď budete cítiť únavu obklopte sa Chryzantémami, privrite oči a vdychujte ich vôňu a energie, stačí tak 10-15minút, ale môžete aj dlhšie , po prípade môžete aj zaspať.?Keď robím tento kvetinový relaxačný –meditačný rituál cítim sa potom ako znovuzrodená.


obrazok


Narcis symbol jari ako by znovuzrodenia, nadobudnutia sily slnka. Z gréckej mytológie je známy príbeh o Narkissovi, krásnom, ale samoľúbom mladom mužovi, do ktorého sa zaľúbila lesná nymfa Echo. Echo, ktorá nemohla prehovoriť prvá, ale iba opakovať slová iných, sa snažila Narkissovi vyznať lásku, no ten si ju nevšímal, pretože mal oči len pre seba. Echo sa kvôli mladému krásavcovi utrápila a zostal z nej len hlas v horách. Narkissos však neušiel svojmu trestu. Raz zbadal svoj obraz v studničke a pohľad na vlastnú krásu ho uchvátil. Zaľúbil sa do svojho odrazu vo vode. Dlho chodil po lese a trápil sa. Ako sa často nakláňal nad studničkou, spadol do nej a utopil sa. Podľa mýtu sa jeho telo premenilo na narcis, ktorý patrí medzi prvé jarné kvety, preto väčšinou rastie sám, bez spoločnosti iných kvetov. Symbolizuje vrúcnosť a úprimnosť. Použili ho aj zakladatelia Ligy proti rakovine, ktorí ho využívajú pre Deň narcisov.


obrazok


Nezábudka, jemne modré kvietočky. Ako prišla príroda k tejto maličkej a predsa nezabudnuteľnej kvetinke. Raz tancovali víly na lúke a najmladšia víla sa zapozerala do studničky, keď sa poobzerala okolo, jej kamarátky tam neboli, ostala smutná a začala plakať. Slnko z nebeskej výšky sa pozeralo na malú uplakanú vílu, svoje lúče vyslalo, aby potešili vílu. Plakala, slzy padali na zem, zo zeme vyrastali maličké kvietočky . Víla sa usmiala, lebo kamarátky vrátili sa po ňu a keď uvideli rozkvitnuté modré kvietočky, čudovali sa ako, že pred tým si nevšimli tieto kvietočky, keď tancovali.
Mladu ká vila povedala, že to  jej slzy, keď padali na zem sa menili na modré kvetinky. Dali im meno ,,nezábudky“ lebo sa bála, že na ňu zabudli. Keď budete mať pocit , že niekto na Vás zabudol pripomeňte sa mu práve týmito maličkými kvietkami. No ja si myslím , že nám tento maličký kvietok bol zoslaný preto , aby sme si uvedomili a nezabúdali na múdrosť božského vedenia.


obrazok


Hortenzia. Pochádza z ďalekej Číny, odkiaľ ju koncom 18. storočia do Európy priniesol francúzsky botanik. Svoj názov tento krík získal práve po jeho priateľke Hortenzie Barté. Hortenzia so svojimi bohatými, guľatými a nádhernými farbami dokáže zaujať človeka a potešiť. Kvety, majú vo váze dlhú životnosť. Ich rozmanité kvetenstvo dokáže úchvatne naplniť umelecké dekorácie v byte.


obrazok


Kaktus, prvé historické zmienky o kaktusoch sú zo 16. storočia, keď ich priviezli prví dobyvatelia amerického kontinentu. Niekoľko z nich má svoju domovinu na Madagaskare a Srí Lanke. Pre kaktusy je typické, že v nepriaznivých podmienkach prestanú rásť a čakajú na zmenu, ktorou môže byť príchod tepla alebo ochladenie, sucho alebo dážď. Tieto rastliny majú špecifickú anatómiu, ktorá im v týchto obdobiach čakania pomáha. Mnohé z nich sa odmenia prekrásnymi kvetmi. Pri ukladaní na určité pozície v obytnom priestore treba dávať pozor na to, aby sa Kaktus nepoložil na pozíciu, podľa Feng-šuej na partnerské vzťahy. Keď, že je Kaktus pichľaví , aby tie vzťahy neboli narušene pichľavými rečami.


obrazok


Ochranný meditačný rituál: Sedíte, alebo ležíte v uvoľnenej polohe a  pár krát sa hlboko nadýchnete.  Predstavíte si nádherný kaktus, krásny zelený a predstavujete si, že je v ňom otvor, do ktorého vojdete a zatvoríte sa v ňom. Teraz ste úplne vnútri v strede kaktusu. Otvor sa zatvoril a vy ste úplne v kaktuse uzatvorený a nik k vám nemá možnosť sa dostať. Chráni vás dužina. Kaktus má svoje pichliače, ktoré vás chránia. Ak by prišli útoky negatívnych ľudí, ochráni vás táto ochrana. Predstavujte si ale, že tie pichliače sa pekne naplnia pukmi a puky sa budú roztvárať pomaličky na krásne biele kvety a tie vás tiež budú chrániť. Čiže predstava je, ste v kaktuse, ktorý má veľkú zdravú dužinu a na kaktuse pichliače, ale tie sa premenia na krásne nádherné kvietky bielej farby.

Chcete vyskúšať cvičenie na uvoľnenie za pomoci kvetov a sily zeme?? Tak urobte takýto postup: ,, Ľahnite si na teplú zem, piesok, podlahu, kde sa bude okolo šíriť vôňa kvetov. Môžete si to navodiť aj v priestore, ak si tam rozložíte viac živo zakvitnutých kvietkov... Zatvorte oči a pomaly dýchajte z hlbšími nádychmi, aby ste si vychutnali vôňu, ktorá sa šíri okolo vás. Poproste živel Zem: ,,Prosím Ťa matka Zem, stiahni zo mňa všetky problémy a dodaj mi tvojej sily a lásky.“ 3x zopakujete ,,Ďakujem“  Predstavujete si ako od nôh sa zospodu, tam kde sa dotýkajú vaše nohy zeme, pomaličky uvoľňujete a zo zeme ide sila, ktorá vytiahne vaše zdravotné problémy. Postupujte od nôh ku hlave. Môže sa stať , že zaspíte, ale to nie je na škodu, zobudíte sa uvoľnenejší.

Očistný rituál obytného priestoru pomocou kvetou :Niekedy máte pocit, že sa Vám nedarí a nejdú veci tým smerom , ktorým očakávate, zamýšľate sa nad tým čo tomu môže byť príčina. Môžu to byť negatívne energie vo vašom obytnom priestore. Otestujte a očistite si ho týmto spôsobom:
Rozkvitnuté kvety, najlepšie biele, ale môžu byť aj iného sfarbenia, rozmiestnime v obytných priestoroch. Súčasne do každej izby rozmietnime rozkvitnuté kvety vo vázach alebo v kvetináčoch.  Pozorujeme ich, v ktorej izbe kvety sú najdlhšie, pekné, čerstvo rozkvitnuté , tak tam je energia pozitívna, čiže priaznivá pre život v tom byte. Keď ale v niektorej izbe oveľa skôr uvädnú kvety ako tie ostatné tak to znamená , že tá izba má dosť negatívne vibrácie. Pre to treba urobiť v tej izbe očistný rituál sviečkami.

Očistný rituál priestoru pomocou kvetov a sviečok: Potrebujeme 4 biele sviečky a 1 rozkvitnutý biely kvet, ale môže byť aj viacej rozkvitnutých kvietkov čím viac tým lepšie. Do priestoru do stredu položíme vázu s čerstvo rozkvitnutým bielym kvetom a okolo neho položíme na každú svetovú stranu zapálenú sviečku. Potom poprosíme Archanjela Michaela: ,,Prosím Ťa Archanjel Michael pomôž mi očistiť tento priestor od negatívnych energií.“ Počas očisty sa modlíme rôzne modlitby, ako obetu za pomoc. Keď bude vnútorný pocit , že už je to v poriadku, treba sa poďakovať. A sviečky preniesť do inej miestnosti, kde sa môže pokračovať v očiste, ale už s iným bielym kvietkom.

Tanečný - kvetný  rituál : Meditačná hudba, kvety a sviečky, tichý priestor, môže byť príroda, dvor, terasa, alebo vnútorný priestor. Obklopený kvetmi a hudbou môžeme začať pomalý tanec podľa tónov. Predstavte si , že ste víla , ktorá sa jemnučko pohybuje v rytme hudby a končekmi prstov sa dotýka jemnučko kvetiniek. Ak máte možnosť si pripraviť kvety, z ktorých si uvijete venček , uvite ho a pomalými pohybmi si ho potom dajte na hlavu, alebo na krk, popri tom sa treba hýbať v rytme hudby. Tancuj s úsmevom na perách.
Treba opakovať slova:,, Som plná lásky, som plná radosti, som plná šťastia, som plná zdravia, som plná harmónie. Som ľahučká ako pierko, som ľahučká ako vánok. Obklopuje ma neha, obklopuje ma energia božej lásky.“

obrazok