PRÍRODA - ZVIERATÁ“Zveri sa spýtaj, by ťa poučila,
nebeských vtákov, nech ti povedia,
aj zemeplazov, aby ťa poučili,
a morské ryby nech ti oznámia:  
Veď z týchto všetkých ktože by nevedel, že ich urobila ruka Pánova?!“JÓB 12:7-9Mnohé staré kmene a národy ako boli napríklad Kelti, Slovania, Indiáni   žili v spojení s prírodou a mali úctou ku prírode, k Matke Zemi. Boli hlboko spätí so Slnkom, s vodou, stromami, zvieratami.

Zvieratá a ich zabíjanie malo svoje pravidlá, nesmelo sa bezdôvodne zabíjať. Mali zvyk ospravedlniť sa zvieratám modlitbou a vysvetliť im, aké dôvody ich donútili siahnuť im na život. Indiáni sa nikdy nevyvyšovali nad zvieratá, považovali ich za seberovných tvorov. Indiáni sa prihovárali zvieratám, ale aj zvieratá sa rozprávali s nimi. Považovali za možné, že sa človek premenil na zviera či naopak. Duchovia a duše zosnulých často na seba brali zvieraciu podobu. Záleží akej čistoty bola duša toho človeka, buď prichádzali ako motýle, vtáčiky, holúbky, alebo aj ako žaby, lane, medveď, vlk...

Počas prechádzky prírodou natrafíte na rozkvitnutú lúku, neodoláte,  ľahnete si do trávy a váš zrak začne pozorovať nebeskú oblohu, letiace vtáky, biele vatové obláčiky. Začnete snívať,  necháte sa unášať spolu s premenlivými obrazcami, ktoré predstaví obloha. Precítite ako sa nebo otvára milosťou pre každého, kto otvorí svoje srdce, svoju dušu ovlaží. Poviete slovo, ktoré vyviera z vášho vnútra,  obalíte ho vrúcnou láskou, vyšlete ho anjelom. V predstave otvoríte náruč k blížnemu a nebo sa zružovie vyslaním lúčov milosrdenstva. Medzi kvietkami uvidíte poletovať farebné motýliky a započujete  bzučiace pracovité včielky. Začnú vás fascinovať ich pravidlá,  ich hierarchia. Pokloníte sa ich pracovitosti, súdržnosti, obetavosti. Hovorí sa, že osy a včely sajú ten istý nektár a však rovnaký med nevyprodukujú. Na steblách trávy si poskakujú lúčne koníky a v diaľke cvrliká svrček. Zakuká kukučka, preletí kŕdeľ škorcov a lastovičky naháňajú muchy, z trávy vyletí vyplašený bažant. Toľko nádherných božích tvorov stretnete na prechádzke prírodou.

Človek a zvieratká máme mnoho spoločného, ak začneme pozorovať spojitostí, určite ich nájdeme. Každý z nás uvidel krásne pestrofarebné motýle, no pred tým ako roztvoria krídla, najprv sú húsenice a kukly, nepôsobili až tak krásne, až po procese zmeny sa z nich vyvinuli také nádherné oku potešujúce motýle. Aj duša človeka má svoje postupné cykly., musí prejst cestou rozvoja, cestou učenia, kým .si budeme môcť rozprestrieť krásne motýlie krídla duchovna.

Koľko lásky precíti dieťa od svojho psíka, keď ho pohladí, koľko smútku je v očiach zvieraťa, keď si ho človek nevšíma. Ak sa hlbšie spojíme s energiami našich zvieratiek dokážeme im veľmi dobre porozumieť aj bez slov. Zvieratá postúpili na vyššiu energetickú úroveň, ich energie liečia, pomáhajú nám a  našej Matke Zemi. Čím častejšie budeme v kontakte s prírodou, a so zvieratkami o to viacej liečivej energie nás obklopí.Indiánsky príbeh o vlkoch
Jeden večer vzal starý Indián svojho vnuka a rozprával mu o bitke, ktorá prebieha vo vnútri každého človeka. Vravel mu: ,, Synu tá bitka v každom z nás je ako bitka medzi dvomi vlkmi. Jeden je zlý vlk. Je to hnev, závisť, žiarlivosť, smútok, sebeckosť, hrubosť, nenávisť, sebaľútosť, faloš, namyslenosť a ego. Druhý je dobrý vlk. Je to radosť, pokoj, láska, nádej vyrovnanosť, skromnosť, láskavosť, empatia, štedrosť, vernosť, súcit, dôvera.´´ Vnuk o tom premýšľal a potom sa opýtal :,, A ktorý vlk vyhrá?´´ Starý Indián odpovedal :,, Ten , ktorého kŕmiš.´´Husí svet
Zamysleli ste sa nad tým, prečo divé husi lietajú v kŕdli v tvare ,,V´´? Ako náhle hus zamáva svojimi krídlami, vytvorí sa nadnášajúci prúd pre hus, ktorá letí za ňou. V kŕdli vo tvare ,, V ´´potom celá skupina urazí najmenej o 71 % dlhšiu cestu, než keby každý vták letel sám.
Akonáhle hus opustí kŕdeľ vo tvare ,,V´´, zrazu má pocit, ako keby ju ťahalo k zemi ťažké závažie, preto sa vrátí ku skupine.
Ak sa vedúca hus unaví, zaradí sa na koniec kŕdľa, aby si mohla odpočnúť. Na jej miesto v čele kŕdľa sa posunie iná. Ćo tak mi ľudia ? aj v našom svete veľa krát záleží na spolupráci a tá posúva k úspechu.

Husi letiace na konci kŕdľa hlasito povzbudzujú tie na čele skupiny. Dôležité je, aby hlasy boli naozaj povzbudivé.

Ak nejaká hus ochorie, dalšie dve s ňou oddelia z kŕdľa, aby jej mohli poskytnúť ochranu na zemi. Zostanú s ňou do tej doby, než opäť bude schopná pokračovať v lete, alebo kým neskoná. Potom sa vydajú na cestu, aby buď dohnali svoj kŕdeľ, alebo aby sa pripojili k inému kŕdľu.

Kiež by sme i my ľudia boli takto obetaví, aby sme si zaslúžili takých priateľov, ktorí v prípade núdze budú stáť pri nás.

Poučme sa od týchto múdrych Božích tvorov. Načúvajme prírode, zvieratám, a spoznáme dielo nášho Pána.Trpezlivosť
Pozoroval si už vtákov, keď sa im nedarí?
Počas mnohých dní pripravujú hniezda,
ukladajú materiál, často prinesení z veľkej diaľky.
Keď skončili, sú pripravení zniesť vajíčka.
Búrka, alebo nejaký človek, alebo zviera
im ho zničí a zhodí na zem všetko čo s takou námahou
vytvorili. Čo urobí vták? Zastane?Vzdá sa úlohy?
Vôbec nie, znovu a znovu začína, kým sa v hniezde neobjavia vajička.

Niekedy, skôr ako sa vyliahnú vtáčatká príde búrka, človek, zviera zniči hniezdo a tento krát so vzácnym obsahom,

je ťazke začínať od nuly, ale napriek všetkému vtáky nikdy sa nevzdávaju, pokračujú v speve a v budovaní ďalsieho hniezda, budujú, stavajú, spievajú.

Človek má mnoho krát pocit, že život, práca, ľudia okolo, nie je to úplne presne to o čom sníva. Často má pocit, že to všetko nestojí za to úsilie, ktoré vyvíja, je toho príliš mnoho na jeho pleciach. Je unavení, musi mnoho krát začinať na novo, denne bojovať, často stráca dôveru ked sa nenapĺňajú ciele.

Život prináša skúšky trpezlivosti, netreba sa vzdávať, vysloviť treba slova modlidby, vložiť svoju nádej do buducnosti a odovzdať sa do Božej vôle. V boji sa utŕžia rany, s tým sa počíta. Potrebné je nájsť svoju vnútornú silu, nestratiť nádej, prijať vyzvu a neprestať spievať.


 

Odporúčam Vám túto stránku ak ste milovníci zvierat, je to stránka
mojej spriaznenej dušičky, ktorá miluje svoje mačičky :-)

 

 

Magdaléna Kmošková
Persians and exotic cattery
www.volny.cz/striebornaruza.sk
Tel:00421905182609